Żarówki
Oświetlenie samochodu odpowiada zarówno za bezpieczeństwo, jak i komfort. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać.
- Przy wymianie żarówek najlepiej wymień je po obu stronach pojazdu. Dzięki temu obie lampy dadzą światło o jednakowej barwie i natężeniu.
- Dbaj o czystość reflektorów. Czysta lampa mniej rozprasza światło i skupia je na pożądanym polu widzenia.
- Przy każdej wizycie na stacji SKP poproś o ustawienie kąta przednich lamp. Reflektory przestawiają się pod wpływem wstrząsów. Zły kąt zmniejsza skuteczność oświetlenia - widzisz gorzej i oślepiasz innych.
- Warto zastąpić zwykłe fabryczne żarówki takimi, które dają światło chłodnobiałe, zbliżone do światła dziennego. Taki zabieg podniesie komfort jazdy bez zwiększania mocy żarówek.
- Nie dotykaj bańki żarówki. Zanieczyszczenia spalają się na powierzchni szkła i pozostawiają trwałe plamy, które rozpraszają światło.
- Trwałość żarówek halogenowych jest ograniczona i zależy od warunków pracy. Dlatego produceni oświetlenia nie udzielają gwarancji, a jedynie deklarują średnią żywotność. Nawet nowe żarówki mogą ulec szybkiemu zużyciu lub uszkodzeniu podczas jazdy po zniszczonej nawierzchni, w wyniku nadmiernych drgań. Na trwałość żarówek ma także wpływ kontrukcja lampy i skuteczność odprowadzania ciepła.
- Jeżeli w Twoim pojeździe dostęp do lamp jest bardzo utrudniony, to zamontuj żarówki halogenowe o wydłużonej trwałości. Są droższe, ale pozwalają oszczędzić na kosztach obsługi serwisowej.
- Nie oczekuj cudów po produktach LED. Zwykle emitują zauważalnie mniej światła i wbrew obiegowym opiniom nie są bezawaryjne. Do tego dochodzi niezgodność typu źródła światła z homologacją lamp.
W wielu modelach aut, szczególnie kompaktowych, dostęp do spalonej żarówki wymaga demontażu lampy lub posiadania bardzo elastycznych dłoni. Jeżeli masz z tym problem, to zajedź do nas.